#abc265a. A - Apple
A - Apple
Score : points
问题描述
一家水果店销售苹果。 你可以按任意顺序进行以下操作,次数不限:
- 花费 日元购买一个苹果(日本货币)。
- 花费 日元购买三个苹果。
为了精确获得 个苹果,你需要支付多少日元?
以上为通义千问 qwen-max 翻译,仅供参考。
Problem Statement
A fruit store sells apples.
You may perform the following operations as many times as you want in any order:
- Buy one apple for yen (the currency in Japan).
- Buy three apples for yen.
How much yen do you need to pay to obtain exactly apples?
Constraints
- All values in input are integers.
Input
Input is given from Standard Input in the following format:
Output
Print the answer as an integer.
Sample Input 1
10 25 10
Sample Output 1
85
Buy three apples for yen three times and one apple for yen, and you will obtain exactly apples for a total of yen.
You cannot obtain exactly apples for a lower cost, so the answer is yen.
Sample Input 2
10 40 10
Sample Output 2
100
It is optimal to buy an apple for yen times.
Sample Input 3
100 100 2
Sample Output 3
200
The only way to obtain exactly apples is to buy an apple for yen twice.
Sample Input 4
100 100 100
Sample Output 4
3400
update @ 2024/3/10 11:11:20